O mnie

Przewodnik beskidzki Michał Sobala - przewodnik górski beskidzki klasy trzeciej (od 2010 roku) i studencki przewodnik górski SKPB Katowice (od 2008 roku), urodzony w 1984 roku, z wykształcenia geograf.
blacha SKPB Katowice nr: 269
identyfikator państwowy nr: 1607
Zobacz mój profil na goldenline >>

Kurs przewodnicki odbyłem w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich w Katowicach. Zakończył się on uzyskaniem uprawnień wewnętrznych oraz otwarciem drogi do egzaminu państwowego, który zdałem w listopadzie 2009 roku. Uprawnienia uzyskałem 22 lutego 2010 roku. Od tego czasu jestem członkiem Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych przy Oddziale PTTK "Baildon", które powstało w grudniu 1968r.

Posiadam uprawnienia do prowadzenia pieszych wycieczek górskich w warunkach letnich szlakami oznakowanymi, a także wycieczek autokarowych wszystkimi drogami po terenie uprawnień. Uprawnienia obejmują obszar zachodni Beskidów Zachodnich, obejmujący Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, wraz z położoną od nich na północ częścią Pogórza Karpackiego oraz Orawą, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Wyspowy (część zachodnia) i Podhale obejmujące tereny na zachód od dolin Białego Dunajca po Nowy Targ, Lepietnicy, Raby po Kasinę Wielką, Krzyworzeki po jej ujście do Raby. Obszar uprawnień obejmuje miasta: Cieszyn, Bielsko-Biała, Wadowice - leżące na granicy obszaru uprawnień.

Witam na mojej stronie

Jestem także posiadaczem licencji Babiogórskiego Parku Narodowego uprawniającej do oprowadzania wycieczek po jego terenie.

Organizatorom wycieczek przypominam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami: "Wycieczki piesze lub narciarskie na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz leżących powyżej 1 000 m n.p.m., mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni" - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 roku w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Załącznik nr 3 § 3. 1. (Dz. U. z 1997 r. Nr 57, poz. 358).