Galeria

Zapraszam do galerii, gdzie znajdują się zdjęcia z odbytych wycieczek. Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia z danego wyjazdu należy kliknąć w zdjęcie znajdujące się przy opisie.


Orłowa

Orłowa - 24.03.2012.

Na pierwszą w tym roku wycieczke górską wybraliśmy się w Pasmo Równicy, na wznoszącą się na wysokość ponad 800 m npm. Orłową. Podczas wędrówki z Ustronia Polany do Wisły Uzdrowisko towarzyszyła nam widoki na okolice Brennej, Ustronia i Wisły. Wycieczkę zakończyliśmy w miejscu, które urzekło takich ludzi świata kultury, jak Władysław Reymont, Maria Konopnicka, Jan Parandowski, Jan Sztaudynger czy Czesław Miłosz - w Wiśle. Wyjazd w poszukiwaniu wiosny zakończył się pożegnaniem zimy. Wiosna może przyjść już na dobre.

Szyndzielnia - Klimczok

Szyndzielnia - Klimczok - 02.07.2011.

Tym razem wyjazd odbył się zupełnie spontanicznie. Pierwotnie celem naszej wycieczki miało być Skrzyczne, lecz w efekcie kilku zmian ostatecznie zdobyliśmy dwa tysięczniki - Szyndzielnię (1025 m) i Klimczok (1117 m). Wszystkim, którzy pomimo zmiany zdecydowali się wybrać w góry serdecznie dziękuję. Myślę, że mimo wszystko pogoda nas oszczędziła i wynagrodziła.

Leskowiec

Leskowiec - 03.05.2011.

Na pierwszą w tym roku wycieczkę wybraliśmy się na Leskowiec i Jaworzynę (Groń Jana Pawła II) w Beskidzie Małym. Prognozy pogody zapowiadały opady śniegu, jednak nam podczas wędrówki nie towarzyszyła ani jedna kropla deszczu i ani jeden płatek śniegu. Mieliśmy także okazję uczestniczyć we Mszy Św. organizowanej w kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Ludzi Gór na Jaworzynie (Gronie Jana Pawła II)

Cieszyn

Cieszyn - 16.10.2010.

Cieszyn - jedno z najstarszych miast w Polsce. "Cieszyn jest miastem (...) niemieszczącym się w granicach, podzielonym wyrokiem historii wzdłuż rzeki Olzy (...) jest jak moneta z orłem piastowskim na rewersie i widokiem Saskiej Kępy, pamiątki po synu Augusta III Sasa, na awersie. Jest syntezą (...) głosów: polskich, czeskich, niemieckich i żydowskich" (Jerzy Kronhold, Konsul Generalny RP w Ostrawie) . Podczas wycieczki do Cieszyna zobaczyliśmy ciekawą architekturę różnych epok od romanizmu po czasy współczesne, a bogatą i nieraz dramatyczną historię przybliżyło nam Muzeum Śląska Cieszyńskiego - najstarsze publiczne muzeum w Europie Środkowej. Dowiedzieliśmy się także co to takiego cieszynianka, cieszynka i cieszynit.

Pilsko

Pilsko - 11.09.2010.

Mgła i deszcz uniemożliwiły na zdobycie drugiego co do wysokości szczytu w Beskidach. Majestatyczne Pilsko (1557 m npm) górujące nad środkową częścią Beskidu Żywieckiego nie było zbyt gościnne. Mimo to humory nam dopisywały. Wyszuszyliśmy się w schronisku na Hali Miziowej położonym na wysokości 1330 m npm.
Masyw Pilska ma charakter wysokogórski z elementami alpejskiego układu pięter roślinności. W partii szczytowej rośnie już kosodrzewina, a na wierzchołku skąpa roślinność halna.

Magurka Wilkowicka

Magurka Wilkowicka - 31.07.2010.

Beskid Mały na tle innych partii Beskidów Zachodnich jest niewielką grupą górską, ale niezwykle atrakcyjną pod względem krajobrazowym. Pomimo gęstej mgły na grzbiecie, mogliśmy się o tym przekonać podczas wycieczki ma Magurkę Wilkowicką. Na trasie zobaczyliśmy dwór z pozostałościami fortalicji i drewniany kościół z XVII roku w Łodygowicach, skałę, którą porzucił diabeł, zdobyliśmy najwyższy szczyt Beskidu Małego - Czupel (933 m npm), odpoczęlismy w schronisku na Magurce Wilkowickiej oraz zeszliśmy do Mikuszowic Krakowskich, gdzie zobaczyliśmy krzyż upamiętniający walkę Polaków ze Szwedami w 1656 roku. Po dordze towarzyszyły nam liczne kapliczki nadające trasie uroku.

Stożek Wielki

Stożek Wielki - 17.07.2010.

Tym razem wybraliśmy się w wododziałowe Pasmo Stożka Wielkiego w Beskidzie Śląskim. Przeszliśmy fragmentem grzbietu rodzielającego dorzecza Odry i Wisły. Po drodze zobaczyliśmy m.in. wiadukt kolejowy wybudowany w latach 30. XX w., wille "Zdrój" określaną niegdyś "Gospodą Poetów", skocznię, na której Adam Małysz wykonał słynny skok bez nart oraz skalne grzyby na Kyrkawicy. Na Stożku odpoczęliśmy w najstarszym w Beskidzie Śląskim schronisku. Mieliśmy także okazję zobaczyć sporą kolekcję lalek w willi Japonica. Klikając w zdjęcie obok zobaczyć galerię z wycieczki.

Istebna + spacer przez Gróniczek

Istebna + spacer przez Gróniczek - 03.07.2010.

Po niewielkiej powierzchniowo ale bardzo bogatej w niezliczoną ilość pamiątek po Jerzym Kukuczce Izbie Pamięci miała nas oprowadzić małżonka słynnego himalaisty pani Cecylia. Z nieznanych przyczyn nie zastaliśmy jej jednak na miejscu. Jako, że w Beskidzkiej Trójwsi nie można się nudzić, szybko znaleźliśmy alternatywne wyjście. Przeszliśmy fragmentem Beskidzkiego Szlaku Planetarnego, zwiedziliśmy kościół w Istebnej, zobaczyliśmy miejsce styku granic trzech państw. Poza tym zobaczyliśmy miejsce wiecznego spoczynku większości znamienitych Wiślan - cmentarz na Gróniczku. Klikając w zdjęcie obok zobaczyć galerię z wycieczki.

Blachowanie 6-7.12.2008.

Zdjęcie grupowe blachowanych Klikając w zdjęcie obok można obejrzeć fotorelację z blachowania przewodników SKPB, które miało miejsce w nocy z 6 na 7 grudnia 2008 roku, a podczas którego uzyskałem blachę przewodnika SKPB nr 269. Kurs przewodnicki odbyłem w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich w Katowicach. Zakończył się on uzyskaniem uprawnień wewnętrznych oraz otwarciem drogi do egzaminu państwowego, który zdałem w listopadzie 2009 roku.

Fotoblog przewodnik w serwisie photoblog.pl


W górach staram się spędzać każdy wolny czas. Podróżuję po Beskidach w celu poznawania nowych miejsc. Z każdej wycieczki przywożę fotografie, które następnie prezentuje na swoim photoblogu wraz z krótkim opisem. Zapraszam do poznawania beskidzkiej ziemi z moim photoblogiem. Wystarczy kliknąć w baner powyżej.